27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Lübnan Hizbullah’ı Terör Örgütü İlan Edildi
Lübnan Hizbullah’ı Terör Örgütü İlan Edildi

Lübnan Hizbullah’ı Terör Örgütü İlan Edildi

Körfez İşbirliği Konseyi  Lübnan Hizbullahı’nı ‘terör örgütü’ ilan etti. Körfez İşbirliği Konseyi  tarafından yayınlanan açıklamada, Hizbullah’ın, tüm yöneticileri, ona bağlı ve ondan doğan örgütler ile beraber terör örgütü olduğu belirtildi.

Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri General Abdüllatif ez Zeyani yaptığı açıklamada, kararın Hizbullah’ın saldırgan eylemlerini sürdürerek, Körfez ülkelerinin gençlerini kendi savaşçısı yapması, terör eylemleri, silah kaçakçılığı, fitne ve kaos için kışkırtması, bununla da Körfez ülkelerinin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını hedeflemesi nedeniyle alındığını söyledi.

Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan’ın geçen ay Beyrut’a 3 milyar dolarlık Fransız askeri teçhizatını finanse eden fonu durdurmasından bu yana Hizbullah’a karşı bir dizi ciddi tedbir alıyor.

Lübnan Hizbullah’ına 2013’te de yaptırımlar getirilmişti

İran tarafından desteklenen Hizbullah  2013 yılında Hizbullah’ın Beşar Esad’a destek için Suriye’deki iç savaşa dahil olunca Körfez ülkeleri misilleme olarak söz konusu örgütün üyelerine yönelik yaptırımlar getirmişti. Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, daha önce Hizbullah’ı ‘terör örgütü’ ilan etmişti. Körfez İşbirliği Konseyi Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere altı ülkeden oluşuyor.