20 Mayıs 2018 Pazar
Ana sayfa » Komutanlar Gözaltında
Komutanlar Gözaltında

Komutanlar Gözaltında

Darbe girişimi ile ilgili gözaltılar sürüyor. Generalin de aralarında bulunduğu çok sayıda asker gözaltına alındı.

İstanbul ve Ankara’da yaşanan askeri kalkışmaya katılan askerler gözaltına alınıyor. Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne böyle getirildi.

5789c07567b0a91d2c0ca931

Ankara Oran’daki TRT kampüsüne giderek yayına müdahale eden askerlerden gözaltına alınanların sayısı ise 9’a çıktı. Gözaltına alınanlardan birinin rütbeli olduğu bildirildi.

Saray’a girmeye çalışan askerler de gözaltına alındı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girmeye çalışan 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, karargahta görevli diğer askerler tarafından polise teslim edildi. Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı askerlerin rütbeleri sökülerek yere atıldı.

5789cbdfc03c0e5958bef3b5

Jandarma Okullar Komutanı Gözaltında

Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu Beytepe’de gözaltına alındı.3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ise, Erzincan’da gözaltına alındı.

 

Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla harekete geçti. Bursa ve Jandarma Bölge Komutanlığı sorumluluk sahasında herhangi bir olay ya da kalkışma yaşanmazken, gerginlikle ilgili görev listesinde olduğu öğrenilen Bursa Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un gözaltına alındığı iddia edildi.

Jandarmada görevli bir uzman çavuşun da gözaltında olduğu öne sürüldü. Soruşturma sürdürülüyor.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla darbe girişiminde bulunduğu öne sürülen Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltına alındı. Kelepçelenen Demirhan’a telsiz verdiği ileri sürülen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen de yakalandı. Dağdelen’in yüzünün kan içinde olması dikkat çekti.

Eski Emniyet Müdürü de gözaltında

Ekipleri karargaha giderek Nejat Atilla Demirhan ile görüştüğü ve kendisine ait polis telsizi kullanması için verdiği iddia edilen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen’i de gözaltına aldı. Zırhlı araç ile Emniyet Müdürlüğüne getirilen Dağdelen’in yüzünün kanlar içinde olduğu görüldü.

Hatay’daki 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat gözaltına alındı.

Bakırkay Savcılığı açıklama yaptı

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’ndan yapılan açıklamada “1 üstteğmen, 1 astsubay,7 asker gözaltında adliyeye getirildi. 3 tank muhafaza altına alındı” denildi.

Atatürk havalimanı’nda 55 asker gözaltına alındı

Atatürk Havalimanı’nda askeri darbe girişimi kapsamında polis 55 askeri gözaltına aldı. Gözaltına alınan askerler Özel Harekat Polisi eskortu eşliğinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecek.

Üsküdar Çevik Kuvvet önüne gelen 25 asker polis tarafından gözaltına alındı. Bazı askerlere ters kelepçe yapıldığı görüldü.

Türk Telekom binasına giren askerler teslim oldu

Kadıköy’de Türk Telekom binasına girerek polisle çatışan darbeci askerler teslim oldu. Kadıköy Acıbadem Caddesi’ni kapatarak Türk Telekom binasına giren darbeci askerler sabaha kadar polislerle çatıştı. Türk Telekom binasına konuşlanan yaklaşık 20 civarında asker saatler süren çatışmaların ardından teslim oldu.

TRT’nin Harbiye binasıne giren askerler de teslim oldu

TRT’nin Harbiye’deki binasına gece giren askerler, çalışanları binadan çıkarmadı. Zaman zaman polislerle çatışmaya giren askerler, sabah saatlerinde binadan çıkarak polise teslim oldu.

Bu arada, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin işgal edileceği ihbarını alan polis ekipleri, bu bölgede önlem aldı.

Öte yandan, Boğaziçi Köprüsü’nü işgal eden askerlerin teslim olmasının ardından polisler, köprü üzerindeki askeri araçlarda arama ve inceleme yaptı. Askeri araçta bir askerin cesedi bulundu.

Maltepe’de bulunan Nurettin Baransel Kışlası önüne yüzlerce kişi akın etti. Kışlanın kapısına tank çıkışını engellemek için kamyonlar parkedildi. Polisin kışlada yaptığı operasyonda 6 üst rütbeli subayın gözaltına alındığı öğrenildi.

İzmir’de komutanlara gözaltı

İzmir’de aralarında albay ve 2 yarbayın bulunduğu askeri personel ile Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen gözaltına alındı.

5789cec367b0a91d2c0caae8

Operasyon kapsamında, Ege Ordusu Komutanlığında görevli Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Albay Oksal Çelik ve Yüzbaşı Emir Birgül ile Çiğli 2. Hava Jet Üs Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas da gözaltına alındı.

Kocaeli’de 36 asker gözaltına alındı

Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre darbe girişiminde bulunan 23 tankçı ile 13 denizci gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından kaçırılan 2 amiral ise polisin operasyonu ile kurtarıldı.

Kocaeli’de darbe girişiminde bulunan askerler gözaltına alındı. Tankçı subay, astsubay ve uzmanlardan oluşan 23 asker ile Donanma Komutanlığı’nda görev yapan 13 denizci gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından kaçırılarak İstanbul’a götürülmek üzere yola çıkarılan 2 amiral ise Dilovası’nda polislerin aracı durdurmasıyla kurtarıldı.

Dün akşam yapılan darbe girişiminden sonra Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda Hava Albay Erhan Baltacıoğlu yakalanarak gözaltına alındı.

Kırklareli’nde 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgenaral Bekir Koçak hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İzmit’te polis, 5 tanka el koyarken, 22 asker gözaltına alındı.