24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » “Kazanan Cemaat Olacak ve Çok Acı Bir Sonla Bitecek”
“Kazanan Cemaat Olacak ve Çok Acı Bir Sonla Bitecek”

“Kazanan Cemaat Olacak ve Çok Acı Bir Sonla Bitecek”

Sakarya’da, “FETÖ” soruşturmas kapsamında tutuklanan Cumhuriyet savcısı M.E.Y.’nin, 16 Ocak 2014 tarihinde kaleme aldığı günlüğü de ele geçirildi. Günlükte ‘AKP cemaat gerilimi’ başlığıyla alınan notta, ‘Kazanan cemaat olacak ve bu savaş çok acı bir sonla bitecek’, ‘Bunu istemek ve kabullenmek zor’, ‘Cemaat samimi değil ve hedefi karanlık’, ‘Asıl soru cemaatin nasıl tasfiye edileceği. Ondan sonra belki aydınlanma çağı ülkemiz için yaşanabilir’ notları bulundu.

Sakarya’da, 10 hakim ve 4 savcı açığa alınırken, 13 kişi gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. 2 hakim ile 1 savcı tutuklanırken, 7 hakim ile 3 savcı ise adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı. 1 hakim ise aranıyor. Gözaltına alınan hakim ve savcıların odalarında aramalar yapılırken, bir savcının ajandasına düştüğü notlar dikkat çekti.

İşte tutuklanan Cumhuriyet savcısı M.E.Y.’nin yazdığı ileri sürülen,  16 Ocak 2014 tarihli ‘AKP cemaat gerilimi başlığı’ altındaki günlüğündeki o not;

“Kimin kazanacağı sorulacak ilk soru ve ne zaman kazanacağı. İkinci önemli soru ilk sorunun cevabı kesinlikle cemaat olacak. Nedenlerin ilki AKP’den daha sıkı, aynı amaca hizmet eden daha bir, daha karanlık tam anlamıyla bir örgüt olmaları.”

“Bu savaş belki soğuyacak ama bitmeyecek”

“İkincisi cemaatlerin mahiyetinde kaynaklı güç Nakşibendi ve …ciler uzun yıllardır bu bölgedeler ve değişen devlet ve güç dengelerinde çok da etkilendiler. Üçüncüsü cemaatin deneyimli ve sabırlı ve planlı olması. Cemaat askeri vesayetle ilgili ilk hamlesini Ferhat Sarıkaya ile yaptı. Tepkiler ölçülüp, değerlendirmeler yapılıp sonraki hamleler yıllar …. bu ikinci sorunun da cevabı. Uzun yıllar sürecek bu savaş belki soğuyacak ama bitmeyecek.”

“4-5 yıl sürebilir ama kazanan cemaat olacak”

“Bu süre 4-5 yıl sürebilir ama kazanan cemaat olacak ve bu savaş çok acı bir sonla bitecek. ……. Bunu istemek ve kabullenmek zor. Cemaat samimi değil ve hedefi karanlık. Asıl soru cemaatin nasıl tasfiye edileceği. Ondan sonra belki aydınlanma çağı ülkemiz için yaşanabilir.”