24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » “Erdoğan’ın Bu Tepkisi Samimi Gelmiyor”
“Erdoğan’ın Bu Tepkisi Samimi Gelmiyor”

“Erdoğan’ın Bu Tepkisi Samimi Gelmiyor”

Financial Times gazetesinin dış haberler editörü David Gardner, Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği yazısında, Gardner “Gülen, 2012’ye kadar AKP’nin vazgeçilmez bir müttefikiydi” diyerek, Tayyip Erdoğan’ın Gülen cemaatinin devlete sızması konusundaki şok olmuş tavrının samimi olmadığını öne sürdü.

Gülen iade edilene kadar ABD ile Türkiye arasında gerilim olacağını ve AB’ye de darbe girişimine karşı tepki vermekte geciktiği için kızgın olduğunu belirten Gardner, Erdoğan’ın Rusya’yı ziyaret ettiğine ve bir sonraki durağının İran olacağına dikkat çekiyor.

İşte Gardner’ın o makalesinden başlıklar;

“Fetullah Gülencilerin devlete ciddi boyutlarda sızdığı bir gerçek”

“Deliller darbe girişiminin arkasında Gülencilerin olduğunu gösteriyor. Fethullah Gülen’in darbede doğrudan eli olsun olmasın, onun takipçilerinin Türk devletine çok ciddi boyutlarda sızmış olduğu tartışılmaz bir gerçek.

“Erdoğan’ın bu tepkisi samimi gelmiyor”

“Gülen, 2012’ye kadar AKP’nin vazgeçilmez bir müttefikiydi. […] Ama şimdi Erdoğan, Gülencilerin devlete sızma boyutunun karşısında şok olduğunu iddia ediyor. Gülenciler kurumlara sızarken klasik hücre modelinden daha az algılanabilir yöntemler kullanmış olsalar da, Erdoğan’ın bu tepkisi samimi gelmiyor. Eğer Gülenciler devlete Erdoğan’ın iddia ettiği kadar sızdıysa, Türkiye’nin ve Erdoğan’ın başı büyük belada”

“IŞİD yok olup gider ama Kürtlerin ilerleyişi sürekli bir tehdit”

“Ankara’nın risk sıralamasını değiştirmek zor: Gülen yok edilebilir, IŞİD bir gün ortadan kaybolacaktır, ama Kürtlerin, Suriye sınırının her iki tarafındaki ilerleyişi Türkiye’nin sınır bütünlüğüne yönelik sürekli bir tehdit olarak kalacak.”

Gardner yazısını, HDP de dahil tüm AKP karşıtlarının darbe girişimine karşı geldiğini hatırlatarak ve bunun Kürt sorunu konusunda Erdoğan için bir fırsat olabileceğini belirterek noktalıyor:
“Hatta Erdoğan, aynı düşürülen Rus savaş uçağında olduğu gibi, PKK saldırılarının atrmasından da Gülen’i sorumlu tutabilir”.