24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Almanya’ya Da El Attı
Almanya’ya Da El Attı

Almanya’ya Da El Attı

Tayyip Erdoğan şimdi de, Bild Gazetesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner’e de dava açtı… Davanın gerekçesi, Döpfner’in, okuduğu şiir nedeniyle Erdoğan’ın dava açtığı Alman ZDF kanalı sunucusu Jan Böhmermann’a destek vermesi.

Berbat bir şiiri eleştiri olarak okuyan Böhmermann’a yine de basın özgürlüğü adına destek çıkan Döpfner, Welt Am Sonntag Gazetesi’nde yayınladığı açık mektupta, “Ben Bay Böhmermann’ın her türlü tanımlamasının ve densiz eleştirisinin yanındayım. Hukuksal olarak da her türlü benim sözlerim gibi kabul ediyorum” demişti.

Bir daha söylememe garantisi istedi

Sözcü gazetesinden Ali Gülen’in haberine göre,Erdoğan’ın Almanya’daki avukatı Ralf Höcker, işte tam da bu sözlere karşı tedbir getirilmesini yani Döpfner’den bir daha söylemeyeceğini garanti etmesini istedi.

Kitlesel taciz benzetmesi

Döpfner’in Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Erdoğan hakkında yazdığı “sövgü şiiri”ne verdiği açık destek nedeniyle başvurduklarını belirten Höcker, başvurunun Köln Asliye Hukuk Mahkemesi’ne apıldığını, buradan bir tedbir kararı çıkmazsa, Erdoğan’ın bir üst mahkemeye gitmesini isteyeceğini söyledi.

Avukat Höcker, „Bu olay bir tür kitlesel taciz gibi. Biri başladığı zaman, diğerleri de aynı boşluktan yararlanarak aynı suçu işliyor“ derken, bir anda binlerce kişinin müvekkiline karşı aynı suçu işlememesi için harekete geçtiklerini savundu.

Mathias Döpfner Almanya’nın en güçlü yayıncısı

“Bild” ve “Die Welt” gazetelerinin sahibi Alman medya devi Axel Springer AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner, Almanya’nın en güçlü yayın organlarından birinin başında bulunuyor. Döpfner’in avukatları, henüz kendilerine bildirim yapılmadığını ve geldikten sonra cevap vereceklerini belirtti.