24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Alman Mahkemesi Talimat Dinlemedi
Alman Mahkemesi Talimat Dinlemedi

Alman Mahkemesi Talimat Dinlemedi

Erdoğan, küfürlü şiir nedeniyle  komedyen Jan Böhmermann’a yazdığı mektupla açık destek veren ve şiirde yer alan sözlere katıldığını belirten Alman medya devi Axel Springer yöneticisi Mathias Döpfner’e karşı açmış ancak dava reddedilmişti. Bir üst mahkemeye giden Tayyip Erdoğan’ın başvurusu bir kez daha reddedildi.

Tayyip Erdoğan, okuduğu küfürlü şiirle kendisine hakaret eden komedyen Jan Böhmermann’a yazdığı mektupla açık destek veren ve şiirde yer alan sözlere katıldığını belirten Mathias Döpfner’e karşı Köln Asliye Mahkemesi’nde ihtiyati tedbir davası açmış, konuyu görüşen mahkeme, Döpfner’in açıklamalarını ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek davayı reddetmişti.

Üst mahkeme de Erdoğan’ın itirazını reddetti 

Davanın reddedilmesi üzerine Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ralf Höcker, müvekkilinin Köln Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne itiraz hakkını kullanacağını söylemişti. Bugün mahkemeden yapılan açıklamada  Erdoğan’ın itirazının reddedildiği bildirildi.

Mathias Döpfner, Böhmermann’a verdiği destek nedeniyle kendisine karşı açılan dava hakkında yaptığı açıklamada pişmanlık duymadığını belirtmiş ve mektupta yazdığı her şeyin arkasında olduğunu söylemişti.

Almanya’nın en büyük yayınevleri arasında bulunan Axel Springer bünyesinde, ülkenin en çok satan gazetesi Bild ve Die Welt gazeteleri de bulunuyor.