27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Adlı Yıl Açılışında Saray Krizi
Adlı Yıl Açılışında Saray Krizi

Adlı Yıl Açılışında Saray Krizi

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saray’dadüzenlenmesi planlanan adli yıl açılışının yargı bağımsızlığına gölge düşüreceğini belirterek törene katılmayacaklarını duyurdu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “güzel müjdeli bir haber” deyip Saray’da düzenlenecek adli yıl açılışına katılacağını söylemişti. Ancak TBB’den bugün yapılan yazılı açıklamada açılışın Saray’da yapılmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceği belrtilerek katılımdan vazgeçildiği açıklandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;

“Saray’daki adli yıl açılış töreni yargı bağımsızlığını zedeler”

“Yargıtay Başkanlığı’nca bir otelin kongre salonunda düzenlenecek olan 2016-2017 Adli Yıl açılış törenine davet edilerek, geleneğe uygun bir şekilde konuşma yapmamız istendiğinde bunu memnuniyet ile kabul etmiştik. Törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacağına dair 21.08.2016 tarihinde medyada haberler çıkması üzerine; bu durumun kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceğini, yargının bağımsızlığı ile tarafsızlığının ulusal ve uluslararası kamuoyunda yıpratılmasına neden olabileceğini Yargıtay Başkanlığı’na aynı gün sözlü olarak iletmiştik. Yargının adil olması kadar adil görünmesi gereğini de vurgulayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerleşik içtihadına da işaret etmiştik. Yine aynı gün yaptığımız kamuoyu açıklamasında, ’15 Temmuz sonrası yaşanan, hepimizin ihtiyaç duyduğu milli birlik ve beraberlik ruhuna, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ulusal ve uluslararası kamuoyunda sorgulatarak zarar verebilecek bir organizasyonu doğru bulmayacağımızı ve meselelerin iletişim yoluyla çözülebileceğine dair inancımızı’ dile getirmiştik. Bu süreçte, Yargıtay Başkanlığı ile karşılıklı sürdürdüğümüz yapıcı ve iyi niyetli diyaloğa rağmen sorunun çözülememesi üzerine, 21.08.2016 tarihli kamuoyu açıklamamıza uygun şekilde Yönetim Kurulumuz, 2016-2017 Adli Yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği’nin katılmamasına karar vermiştir. Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır. ”

Kılıçdaroğlu da katılmıyor

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yargı bağımsızlığını zedeleyeceği gerekçesiyle adli yıl açılışına katılmayacağını açıkladı.

Feyzioğlu”güzel, müjdeli haber” demişti.

Tayyip Erdoğan ile 16 Ağustos’ta görüşen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Güzel müjdeli bir haberi sizinle paylaşmaya iznim var. Can da atıyorum. Türkiye bir Yenikapı mitinginin mutluluğunu yaşadıktan sonra ayrı bir adli yıl açılışları olmasın diye düşündük” demişti.